Magyar

Blog

2023.02.02.
Kisokos

Hogyan válasszunk rögtörő hengert?

Talajművelő gép vásárlására készülsz, de nem tudod, milyen rögtörőt válassz hozzá? Nézd meg blogbejegyzésünket, hogy könnyebb legyen a döntés!

Rövidtárcsáink, grubereink és más munkagépeink rögtörő hengerek széles választékával érhetők el. Azonban nem mindig könnyű kiválasztani, hogy a mi gazdaságunkban, az általunk művelt típusú talajon melyik lesz a legmegfelelőbb, melyik fogja a számunkra legjobb munkát végezni. Az alábbi kisokossal ebben szeretnénk segítséget nyújtani.

Csőpálcás henger

Csőpálcás henger

A legsokoldalúbb (és általában a legolcsóbb, vagy akár az alapfelszereltség részét képző) henger. A legjobban könnyű és nem köves talajokon dolgozik. Stabil munkát biztosít a munkagépnek a beállított munkamélységen. A talaj laza marad a munkamenet után, ezért remek eszköz vetéselőkészítésre.

Egyenes pálcás henger

Egyenes pálcás henger

Felépítése (és a legtöbb esetben árfekvése is) nagyon hasonló a csőpálcás hengeréhez, sok gyártónál elérhető fogazott, vagy más néven csipkés pálcákkal is. Ezek a hengerek is viszonylag könnyűek, ellenben meglehetősen sokoldalúak. Jó talajmorzsoló- és simítóképességgel rendelkeznek.

Lapgyűrűs henger

Lapgyűrűs henger

Rugalmas, edzett acél gyűrűkből áll. A kemény talaj műveléséhez használt henger csíkokban tömöríti a földet, és a rögök feltörésével jobb vízháztartási feltételeket teremt. A késes sárkaparók megóvják a hengert az eltömődéstől és a sár beragadásától, emellett szétmorzsolják a gyűrűk közötti résbe kerülő talajrögöket.

Gumis henger

Gumis henger

Általában 500mm átmérőjű tömör gumigyűrűkből áll. A henger nedves és száraz körülmények között is tud dolgozni. A gyűrűk és a sárkaparók olyan gumiból készülnek, melyek anyaga lehetővé teszi az eltömődések elkerülését. Az optimális átmérőnek és a relatíve kicsi gördülőellenállásnak köszönhetően még alacsony munkasebességnél sem „nyomja meg” a talajt.

Tüskés henger

Tüskés henger

Tömör felületű, tüskékkel a teljes hengertesten ellátott eszköz. Ideális nedves vagy köves talajon, vagy olyan területeken, ahol nagy mennyiségű szerves maradvány található. A henger felépítése biztosítja a talaj egyenletes, egy szintben történő tömörítését a teljes művelési sávon. Ez a típusú henger normál és kötött talajon is jól használható.

Ékgyűrűs henger

Ékgyűrűs henger

A V-alakú profil kimondottan ajánlott a rögösödésre hajlamos talajokra. A gyűrűk a sárkaparókkal együtt intenzíven aprítják a talajt. A területet csíkokban munkálja meg, és segítségével optimális vízháztartás és nedvességbeszivárgás érhető el.

Croskill henger

Croskill henger

A legalkalmasabb henger erősen rögösödő talajokra. Laza szerkezetű földet hagy maga után, ezáltal megakadályozva a felszíni kéregképződést. A gyűrűs felépítés megakadályozza az eltömődést.

U-profilos henger

U-profilos henger

Különlegesebb hengertípus, mely nem minden gyártónál elérhető. Egyedi tulajdonsága, hogy az U alakú profilokba a talaj berakódik, ez a talajréteg pedig megvédi a gyűrűket, ezzel megnövelve élettartamukat. A gyűrűk nem érintkeznek széles felületen a talajjal. A művelést főként a profilokba berakódott talaj végzi, ez pedig megvédi a tábla felszínét a tömörödött réteg kialakulásától. A henger nemcsak vetéselőkészítésnél használható jól, hanem mulcsozásos művelésnél is ideális.

T-profilos henger

T-profilos henger

Szintén nem túl elterjedt henger, ám ennek is megvannak a maga előnyei. A T-alak szárával van a talaj felé, csíkokban tömörít. Ezen tulajdonsága miatt kiválóan alkalmas tapadós, összetömörödött talajok művelésére, mivel azok fellazítására megfelelően agresszívan dolgozik. A gyűrűk között hosszú sárkaparók helyezkednek el.

Fogazott tárcsás henger

Fogazott tárcsás henger

Nehéz, összetömörödött talajokra való henger. Fém tárcsákból áll, és mereven rögzített késekkel van felszerelve, amelyek nagyobb földrögöket is képesek felaprítani, ezáltal biztosítva a kiváló rögtörő hatást. Az eltömődésmentes kialakítás és a nagyon jó tömörítőképesség a hengert rendkívül hatékonnyá teszi.

Tandem vagy dupla henger

Tandem vagy dupla henger

A lényege, hogy egymás után két sorban helyezkedik el két egyforma hengertest, például pálcás-pálcás, vagy ékgyűrűs-ékgyűrűs, stb. A dupla henger nagyobb stabilitást ad a munkagépnek, és még jobban tartja a beállított munkamélységet. Magas a megművelt sáv kiegyenlítő és másodlagos talajtömörödési együtthatója is. Fontos azonban tudni, hogy ezek a dupla hengerek már komoly plusz súlyt jelentenek, ezért esetükben indokolt a félfüggesztett kialakítás megvásárlása is a munkagépekhez. A szállítókerekek általában a hengerek és a munkagép közé kerülnek.

Kapcsolódó termékcsoportok

Hozzászólások

Ez a blogbejegyzés csak belépve commentelhető!
Hozzászólás írása
Még nincs egy hozzászólás sem.

Keresés

Kategóriák